masz pytanie? zadzwoń

+48 509 631 310

"Ambicją naszą jest udoskonalenie działań tak, aby współpraca z naszymi klientami układała się jak najlepiej"
Drugi slider Pierwszy slider

Czego powinniśmy oczekiwać od mikrosilnika endodontycznego?

21 lipca, 2022

Każdy dentysta, który opracowuje kanały maszynowo, potrzebuje urządzenia specjalnie do tego przeznaczonego. Wiadomo, że obroty, na których pracują narzędzia kanałowe są wielokrotnie niższe niż te, na których pracują wiertła, nawet w kątnicy wolnoobrotowej. Dlatego najbardziej podstawowym narzędziem jest końcówka zwalniająca do unitu. Ale przecież chcemy, żeby nasze leczenie było jak najdokładniejsze i jak najbezpieczniejsze. Na szczęście mamy dzisiaj coraz więcej możliwości aby tak było.

Z każdym rokiem coraz więcej dentystów używa w swoich gabinetach mikrosilników endodontycznych. Na rynku jest ich bardzo dużo, jak zatem wybrać ten, który będzie najlepiej sprawował swoją funkcję, a jednocześnie będzie dostosowany do naszych oczekiwań finansowych? Dobrze jest zapoznać się ogólnie z funkcjami, które mogą posiadać mikrosilniki, a następnie zastanowić się, które są dla nas ważne, a z których ewentualnie możemy zrezygnować.

Spróbujmy zatem zrobić przegląd takich cech i jakie korzyści z nich wynikają, aby każdy mógł sam zdecydować:

  • BEZPRZEWODOWOŚĆ

Endomotor ładowany na bazie, pracujący przez wiele godzin bez kabla to już chyba standard. Większość mikrosilników jest bezprzewodowa. Zdecydowanie zwiększa to pole manewru, wygodę i łatwość w wykonywaniu ruchów.

  • DUŻY ZAKRES REGULACJI OBROTÓW (rpm)

Endodoncja maszynowa wciąż ewoluuje. Na samym początku narzędzia ręczne były przerabiane na maszynowe, co w rezultacie dawało wiele złamań, dlatego wskazane były bardzo niskie obroty. Tymczasem współcześnie istnieją pilniki (jak np. Race Evo® czy, tym bardziej, narzędzia z rodziny XP ENDO®), które były projektowane typowo już jako maszynowe i dlatego są bardzo łagodne i nie tylko mogą, ale powinny być używane na obrotach 800 rpm, 1000 rpm, a w niektórych przypadkach i dużo więcej bo wtedy są najskuteczniejsze i paradoksalnie dużo bezpieczniejsze niż na niskich obrotach. Jednocześnie niektórzy producenci stawiają na agresywne narzędzia, które najbezpieczniejsze są przy niskich obrotach, dlatego ważne jest aby ich zakres był jak najszerszy. Endomotor o największym zakresie obrotów na rynku, bo od 150 rpm aż do 3000 rpm to Rooter X3000, można na nim pracować prawie wszystkimi narzędziami dostępnymi na rynku. W zdecydowanej większości przypadków wystarczą obroty od 150 – 1000 rpm. Natomiast zakresy do 500 czy 600 rpm to dzisiaj już zdecydowanie za mało. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że większość tanich mikrosilników (a nawet niektóre z wyższej półki) ma zakres obrotów do 500 – 600 rpm, co, jak już wspomnieliśmy, jest niewystarczające. Jednym z tańszych mikrosilników, które mają zakres obrotów do 1000rpm jest Rooter Universal.

  • WBUDOWANY ENDOMETR

Połączenie mikrosilnika i endometru bardzo poprawia bezpieczeństwo pracy, ponieważ bazujemy nie tylko na wstępnym pomiarze, ale właściwie cały czas mamy kontrolę nad tym w jakiej części kanału jesteśmy. Daje to duży komfort pracy. Tym większy kiedy endometr jest wbudowany w mikromotor, ponieważ nie jesteśmy ograniczeni kablem łączącym te dwa urządzenia. Endomotor z wbudowanym endometrem powinien posiadać 3 funkcje: samodzielnego mikrosilnika, samodzielnego endometru oraz mikrosilnik wraz z endometrem. Dzięki takiemu połączeniu, zyskujemy znacznie więcej funkcji poprawiających komfort i bezpieczeństwo pracy.

  • AUTOREVERS

Kiedy narzędzie napotyka większą przeszkodę, zaczyna się kręcić w przeciwnym kierunku, aby nie było efektu wkręcenia i by zapobiec perforacjom.

  • ŚWIATŁO LED

Jeszcze rzadka, a coraz bardziej doceniana funkcja podświetlenia pola widzenia światłem LED. Koniecznie musi być możliwość jej wyłączenia. Dobra wiadomość jest taka, że znajdziemy ją również w mikrosilniku z dostępniejszej półki (Rooter®Universal).

  • OBROTOWA GŁÓWKA

Niezbędna jest możliwość obracania końcówki o 360o, co najmniej w kilku pozycjach. Czy będzie to ruch wyjęcia i ponownego wciśnięcia końcówki w innej pozycji, czy też obrotu płynnego, to tylko kwestia przyzwyczajenia, ważne, żeby móc ją ustawić w różnych pozycjach, aby mieć wygodę pracy.

  • MAŁA GŁÓWKA

Końcówka mikrosilnika powinna być niewielka, aby zgrabnie nią pracować zarówno w tylnej, jak i w przedniej części.

  • NISKA WAGA = LEKKI, DOBRZE WYWAŻONY

Mikromotor endodontyczny powinien być jak najlżejszy i dobrze wyważony. Co to znaczy dobrze wyważony? To oznacza że większa część jego ciężaru powinna być przesunięta w kierunku końcówki. Wtedy jest lepsza ergonomia i mniejsza urazowość nadgarstka.

  • PAMIĘĆ WEWNĘTRZNA

Warto zwrócić uwagę na to, by urządzenie miało chociaż kilka programów pamięci dla ustawień narzędzi, szczególnie tych, których najczęściej używamy, aby nie musieć każdorazowo ustawiać obrotów i momentu obrotowego. Na szczęście poszczególne narzędzia z linii FKG mają jednakowe ustawienia. Tzn., że wszystkie RaCe® mają swoje ustawienia takie same. Race®Evo mają odrębne, ale też wszystkie takie same ustawienia oraz XPendo® mają takie same ustawienia.

  • ODWRACANY EKRAN DLA PRAWO I LEWORĘCZNYCH
  • RUCH RECIPROKALNY I JEGO ODMIANY np. ATR

To już bardzo indywidualna kwestia. Niektórym to jest w ogóle niepotrzebne, inni używają jednych i drugich narzędzi, a jeszcze inni wolą sobie po prostu zostawić furtkę. Jedno jest pewne, gdy ta funkcja jest, to w niczym nie przeszkadza tym, którzy nie chcą jej używać. I jeśli już jest, to również warto by miała chociaż jedno miejsce w programach pamięci.

  • PROSTOTA W UŻYCIU = JAK NAJMNIEJ PRZYCISKÓW

Chociaż  w pierwszym momencie załatwianie wszystkiego dwoma lub trzema przyciskami może się niektórym wydawać trudne i nieintuicyjne, to jest tak, jak z każdym nowym urządzeniem, po krótkim czasie użytkowania, człowiek zaczyna to robić mechanicznie i docenia brak zbyt wielu przycisków.

  • STERYLIZACJA WSZYSTKICH ELEMENTÓW

Dla bezpieczeństwa swojego i pacjenta, wszystkie elementy endomotoru i endometru, za wyjątkiem samego urządzenia, powinny móc być sterylizowane w autoklawie.

  • GWARANCJA I SERWIS

Warto pamiętać, że tak jak na mikrosilniki gwarancja jest dwuletnia, tak na końcówki gwarancja wynosi 6 miesięcy.

  • MOŻLIWOŚĆ WYBORU 3 TRYBÓW: ENDOMOTOR, ENDOMOTOR Z ENDOMETREM, ENDOMETR

Bardzo ważne jest aby mikrosilnik z wbudowanym endometrem miał 3 osobne funkcje, możliwość użycia tylko mikrosilnika, tylko endometru lub obu razem. Dzięki temu wykonamy wstępny pomiar, czy też kontrolny w trakcie leczenia bez zbędnych czynności, jedynie za pomocą przycisków.

  • AUTOSTART z możliwością wyłączenia

Narzędzia zaczynają się obracać przy włożeniu do kanału. To funkcja, która dla jednych jest bardzo przydatna, a innym przeszkadza więc ważne, żeby była możliwość jej wyłączenia.

  • AUTOSTOP z możliwością wyłączenia

Narzędzia zatrzymują się w momencie wyjęcia z kanału. Funkcja ta jest uzupełnieniem poprzedniej i zależy od indywidualnych upodobań.

  • ASD Apical Slow Down

Dzięki włączeniu tej funkcji, mikrosilnik zwalnia przed wierzchołkiem. W niektórych urządzeniach można dodatkowo ustawić prędkość, do jakiej mikrosilnik zwolni.

Każdy dysponuje innym budżetem i ma inne wymagania wobec mikrosilnika. Jeżeli nie chcemy wydać zbyt dużo pieniędzy na mikromotor endodontyczny, powinniśmy zastanowić się czy wybrać, tańszą opcję, jaką jest Rooter Universal, który posiada cechy lekkości i wygody oraz wszystkie niezbędne funkcje do użytkowania tradycyjnych i najbardziej współczesnych narzędzi na rynku. Można też pokusić się o wersję luksusową, która dorównuje jakością i funkcjami japońskim mikrosilnikom, a cenę ma o ponad połowę niższą, czyli Rooter X3000. Podkreślić należy, iż jakość obu urządzeń jest gwarantowana przez szwajcarską firmę FKG.